Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zhodnocení naší letošní výstavy v Chovateli

7. 11. 2013

Závěr výstavy a práce spojené s úklidem výstavy byly pro všechny členy dosti hektické a tak se nikdo neodhodlal ke zhodnocení, které bychom mohli šířit prostřednictvím těchto stránek. Někdy je lepší si počkat na hodnocení těch jiných a tak si zde dovolíme uvést kratičké hodnocení našim přítelem Hubertem Dufkem, který je pravidelným účastníkem naší výstavy ať už jako vystavovatel, posuzovatel či prostý návštěvník - zřejmě tedy ví, o čem píše. Článek byl otištěn v listopadovém Chovateli.

Srpnové Malhotice

Zdejší výstava patří na Přerovsku k těm, které lze jednoznačně označit jako velmi zdařilé. Toho jsou si vědomi jak vystavovatelé, tak široká veřejnost. Letošní ročník byl o to slavnostnější, neboť šlo o výstavu okresní, která se konala ve dnech 3.-4.8. 2013.
Holubů bylo vystaveno 124 kusů. Zde k nejlepším patřili moravští pštrosi červení Fr. Nováka, černí přítele Lujky a černí šupinatí Pavle Bělánka. Dále pražští krátkozobí rejdiči př. Morbicra a Ručky Jos. slušní byli jako celek i koburští skřivani. Z 10 kudrnáčů lépe vyzněli svěřenci J. Čípa. Velmi pěkné byly i modenky Ing. Zbyňka Čecha, škoda ale, že byly pouze dvě.
Drůbež byla vystavena v 61 voliérách, což je zdejší rekordní počet. dominovala jak kvalitou, tak i vystaveným počtem zvířata Jos. Morbicra, Ant. Heitla, Jana Skopala, Ant. Dočekala a Soukupů. Z plemen jednoznačně převládaly zdr. velsumky ve 13 voliérách a třech rázech. Z plemen méně viděných lze jmenovat rýnské, vatermelské vousáče, ko šamo, zdr. šumavanky a bílefeldky. Z vodní drůbeže je asi nutné jmenovat husu landeskou a franckou. Podívaná jako na celek to byla vynikající.
Králíci byli k vidění v 324 klecích. U králíků je třeba zmínit obry, kterých bylo nevídaných 42 kusů, z nichž dvě třetiny tvořili berani. Početní byli vídeňští, kterých bylo 40 kusů ve třech rázech. Osobně na mě nejlépe působili modří př. Mikulenky. Novozélandských v obou rázech nebylo mnoho. Zde nejlépe vynikli bílí Ant. Trávníčka. Burgundští a kalifornští byli početně zhruba na stejné úrovni v počtu 25 kusů, kde nejlepší zvířata vystavil L. Duchoň. Osm kuních P. Pavlíka opět ukázalo, že tento chovatel jde zřejmě správnou cestou. Šestnáct japonských v této oblasti není překvapením díky Vl. Pospíšilovi a J. Lukáši. Díky Jos. Morbicrovi lze již tradičně zhlédnout slušné české strakáče, tentokrát v 5 barevných rázech. Solidní kolekci předvedl př. Hnilica se svými českými luštiči. Totéž platí i o příteli Dočekalovi s jeho zaječími tříslovými černými. K vidění byly i dvě kolekce malých beranů. Početnou skupinu tvořili čeští červení - 36 kusů. Pochvalu v tomto okrese preavidelně zasluhuje Jar. Indrák se svými ruskými. Solidní valita byla i u hermelínů červenookých, těch bylo 15 kusů. Ostatní zakrslíci byli pouze v ojedinělých počtech.
Přístup členů organizace byl v rámci této výstavy příkladný. Pohoštění na vynikající úrovni, počasí bezvadné a návštěvnost, která je vždy pořadatelům odměnou, byla výborná. Předávání čestných cen velmi úspěšně moderoval Ing. Čech. Všem pořadatelům patří za tuto výstavu velký dík. Jedno jméno ale musím zmínit - Ladislav Duchoň. Ten i přes svůj věk patří k motoru veškerého tamního dění. Lze mu jen popřát spoustu let v tomto elánu.

Hubert Dufek

 

Hubertovi tedy děkujeme a brzy se zde objeví i kratičký přehled držitelů čestných cen na naší výstavě.

ZO ČSCH Malhotice