Jdi na obsah Jdi na menu
 

Návštěva burzy ve Straubingu

24. 2. 2016

Lednová burza zvířat v německém Straubingu je již několikaletou tradicí a na doporučení přátel z Uherského Hradiště se jí letos zúčastnil Z. Čech. Díky karanténím opatřením to ovšem nebylo v lednu, ale v náhradním termínu 13. února.

 

Strastiplná cesta, kdy nám cca na 90 km D1 vypověděla službu převodovka naší dodávky, nakonec dopadla úspěšně a my jsme se u bran výstaviště ocitli tři minuty před pátou. U vchodu již čekaly zástupy chovatelů, chvilička čekání neminula ani nás a něco kolem půl šesté jsme již byli uvnitř. Dle slov kolegů z Hradiště byl rozsah letos asi třetinový, lidí ovšem stále dost, proto nebylo o tlačenici nouze. Návštěvníci byli ovšem tolerantnější než je tomu u nás v ČR na podobných akcích.

 

Ze zvířat zcela dominovali holubi, následováni drůbeží a velmi málo zastoupení byli králíci. Osobně jsem se zaměřil pouze na nákup jedinců svého plemene, tedy Modenky černé, popř. černého tygra. Modenek bylo do padesáti kusů celkem, např. bílé schietti, krásné modré šupkaté gazzi a modré hnědopruhé. Na své černé jsem nakonec také narazil, po půlhodinovém váhání (které se ovšem ne vždy může vyplatit) jsem se nakonec rozhodl ke koupi dvou holubiček a jednoho holuba - pouze černých,  4 přítomní tygři mě moc nezaujali. Chovatelé ochotní, nebyl výrazný problém se domluvit anglicky, byť ne u všech chovatelů a srozumitelně. Cena byla taky příznivá, za tři kusy jsem utratil to, co bych nechal za jednoho solidního holuba na EV v Métách. Faktem je, že tam je kvalita "garantována" posouzením, zde to bylo jen na mém dojmu. Snad byl dobrý a nákup se osvědčí. Kolegovi z  práce jsem ještě bez obtíží sehnal šimla Figurity (holubičku), kterou byl naprosto nadšený. Pokud jde o jiná plemena, solidně byli zastoupení pěkní Kingové za férovou cenu, Texani, Štraseři, řada voláčů a několik plemen, které jsem viděl snad poprvé v životě a nebo si je nepamatuju z EV. 

 

Drůbež a králíky si nedovolím podrobněji hodnotit, přeci jen to není můj šálek kávy, ovšem kontextu toho co jsem viděl na EV v Métách můžu říci, že zvláště u drůbeže bylo k vidění téměř to samé co na  Evropě, ve srovnání s naší drůbeží kusy vypadaly "mohutnější" a obecně v mnohem lepší kondici. Asi to s nimi Němci fakt umí.

 

Na burze jsem byl poprvé a nehledě na výsledku mojí investice do nového chovného materiálu se tam v budoucnu podívám znovu zcela určitě.

 

Z. Čech